Už ste rozmýšľali o tom, že by ste začali podnikať v Japonsku? Japonské hospodárstvo, ktoré je charakteristické pracovitosťou a koncentráciou ľudí na prácu, je jedným z najsilnejších na svete. Je teda pochopiteľné, že ponúka veľké množstvo obchodných príležitostí pre všetky firmy, ktoré hľadajú nové možnosti rastu a ďalšieho rozširovania.

Japonský trh ukrýva obrovské množstvo príležitostí, ktoré ponúkajú možnosť zvýšenia zisku a veľkých výnosov z vašich investícií. Ak rozmýšľate, či je rozumné začať s podnikaním v Japonsku, odpoveď je rozhodne ÁNO a existuje preto hneď niekoľko dôvodov.

Prečo sa rozhodnúť pre podnikanie v Japonsku?

Japonsko sa stalo domovom mnohých obchodných značiek a gigantov na trhu, ako napr. Apple, BMW, Mercedes-Benz, Chanel, Louis Vuitton, Tiffany & Co. a veľa ďalších. Všetky tieto značky predstavujú veľký podiel v japonskom hospodárstve, čomu len pomáha povesť Japonska ako naozaj ziskovej krajiny.

Japonsko vám pri podnikaní ponúka rôzne možnosti a dáva firmám k dispozícii množstvo zdrojov, ktoré na úspešné podnikanie potrebuje každá firma. Nepotrebujete nič iné, iba si všetko vopred dôkladne premyslieť a vyhľadať čo najlepší nápad na biznis v Japonsku.

Podnikanie v Japonsku je jednoduché

Japonsko je výborným miestom pre všetky zahraničné firmy a je všeobecne známe tým, že založiť a riadiť firmu tam, je veľmi jednoduché. Na základe údajov svetovej banky je Japonsko na 39. mieste zo 190 svetových hospodárstiev. Japonsko si drží túto vysokú pozíciu predovšetkým vďaka jednoduchosti podnikania.

A keď už je reč o inováciách a technológii, Japonsko je v tejto oblasti definitívne jednou z vedúcich krajín na svete. Japonsko preukazuje výnimočný progres aj v oblasti výskumu a rozvoja svojej dobre štruktúrovanej obchodnej politiky. To sú hlavné faktory, vďaka ktorým je japonské hospodárstvo také výhodné pre množstvo firiem. Pritom podnikateľov chráni aj dômyselne formulované právo duševného vlastníctva.

Japonský obchodný svet úspešne konkuruje aj svojim ázijským a západným podnikateľským kruhom. Spotrebiteľský trh je tu naozaj rozsiahly, preto si v Japonsku určite bez problémov nájdete vašu bázu zákazníkov.

Prečo si založiť firmu v Japonsku?

Japonské hospodárstvo je na druhom mieste v rebríčku HDP (hrubého domáceho produktu) a je štvrté najväčšie vzhľadom na paritu kúpnej sily. Japonsko sa pýši najlepším priemyslom elektrotechnických výrobkov a je na treťom mieste v automobilovom priemysle, preto niet pochýb o tom, že je bohaté na rôzne obchodné možnosti.

Ak sa rozhodnete založiť si firmu v Japonsku, bude však na vás rozhodne čakať aj niekoľko výziev. No ak si vopred pozisťujete všetky potrebné informácie, vaše podnikanie bude o to úspešnejšie a bezstarostnejšie.

 • Založenie firmy

Kým začnete podnikať v Japonsku a založíte si tam firmu, uistite sa, že o svojich úmysloch informujete príslušné orgány. K najdôležitejším patrí Úrad pre právne záležitosti ministerstva spravodlivosti, Úrad kontroly pracovných noriem, Japonský dôchodkový fond a Verejný úrad pre bezpečné zamestnávanie. Potom, ako si vybavíte záležitosti na všetkých zmienených úradoch a vyplníte potrebnú dokumentáciu, budete môcť začať s vašim prosperujúcim podnikaním.

 • Ak potrebujete stavebné povolenie

Ak pre svoju firmu potrebujete získať stavebné povolenie, budete sa musieť obrátiť na príslušné orgány a útvary.

To isté platí pri registrácii majetku a získavaní elektrickej energie pre vašu činnosť. Dajte si pozor na to, že pri registrácii akejkoľvek nehnuteľnosti v Japonsku je potrebné rešpektovať konkrétne postupy, ako napríklad platbu poplatkov, daní za kúpu nehnuteľnosti a niekoľko ďalších.

Za dodávanie elektriky je zodpovedná firma Tokyo Electric Power. Najprv im odovzdáte žiadosť a dohodnete sa na termíne, kedy vašu stavbu pripoja na elektrickú sieť. Dajte si pozor na to, že celý tento proces trvá v priemere 105 dní, preto sa ním začnite zaoberať včas.

Pre aký typ podnikania sa rozhodnete?

Keď sa rozhodnete založiť si firmu v Japonsku, najprv si musíte dobre rozmyslieť, ako čo najlepšie vyplniť dieru na rozsiahlom japonskom trhu, na druhej strane však musíte čo najviac pozornosti venovať zameraniu vašej firmy.

V Japonsku stojí celé hospodárstvo na množstve inovácií. Novovzniknutým firmám ponúka širokú paletu možností v oblasti financií, automobilového priemyslu, farmácie, informatiky, robotiky, hi-tech a ďalších výrobkov. V Japonsku môžete obchodovať v rôznych hospodárskych odvetviach s minimálnymi alebo dokonca žiadnymi vládnymi obmedzeniami, len si musíte dávať pozor, aby ste pri tom neporušovali žiadne pravidlá.

Niekoľko tipov na podnikanie v Japonsku

Hoci sa ako cudzinec v Japonsku môžete pustiť do ktoréhokoľvek odvetvia v hospodárstve, niektoré z nich sú obzvlášť perspektívne a sú medzi zahraničnými firmami veľmi obľúbené. Pri dostatočnej vytrvalosti totiž prinesú veľa úspechu a zisku.

 • Import a export

Japonsko je známe tým, že disponuje množstvom jednoducho prístupných výrobkov, ktoré sa mnoho firiem rozhodne vyvážať a predávať v iných krajinách. Venovať sa môžete aj predaju dovezených výrobkov v Japonsku. Pri širokom japonskom spotrebiteľskom trhu o zákazníkov nebudete mať núdzu. Export tovaru je pre cudzincov omnoho jednoduchší, bez ohľadu na to, či ide o jedlo, oblečenie, autá, výrobky alebo dokonca stroje.

 • Reštaurácia

Rovnako skvelou voľbou, čomu sa venovať pri podnikaní v Japonsku, je aj otvorenie reštaurácie. Japonsko, ktoré má 120 miliónov obyvateľov, ktorí pracujú od rána do večera a často nejedávajú doma, je ideálnou krajinou na podnikanie v oblasti gastronómie. Všetko, čo musíte urobiť, je nájsť si ten pravé miesto, ktoré je dostatočne frekventované, a skontaktovať sa s príslušnými orgánmi. Inšpirovať sa môžete aj konkrétnymi príkladmi z praxe, ktoré môžete podrobne preskúmať. Sú to napríklad rôzne obchody s jedlom, reštaurácie, ktoré ponúkajú americké hamburgery alebo britské a indické reštaurácie, ktoré vo veľkých japonských mestách naozaj prosperujú.

 • 3D tlač

Založiť firmu v Japonsku, ktorá sa venuje 3D tlači, je perfektný nápad. Umožní vám zapojiť sa do rýchlo rastúceho technologického priemyslu v tejto krajine. Keďže služby 3D tlače zahŕňajú aj vyrábanie rôznych prototypov, o ich úspechu na japonskom trhu, ktorý je známy svojimi inováciami, vôbec niet pochýb. 3D tlač vám ponúka široké spektrum služieb, ako napr. selektívne laserové spekanie (SLS), metódu fused deposition modeling (FDM), stereolitografiu a množstvo ďalších.

 • Animačné štúdio

V niektorých prípadoch je potrebné mať pred otvorením firmy konkrétne znalosti, aby ste získali dostatočný podiel na japonskom trhu. Ak vlastníte animačné štúdio, budete v ňom ponúkať služby vytvárania animovaných médií, ako napr. videí. Stále viac japonských firiem vyhľadáva služby tohto typu, ktoré im pomáhajú pri reklame na sociálnych médiách a iných kanáloch. Ak budú vaše služby dobré, určite budete zaplavení ponukami na spoluprácu.

Žiadna z vyššie uvedených oblastí nevyžaduje obrovské vstupné investície. Firmu môžete rozvíjať pomaly a získavať stále väčší podiel na trhu japonského hospodárstva. Ak vás lákajú ešte ambicióznejšie plány, na japonskom trhu je aj množstvo iných príležitostí:

 • otvorenie kliniky alternatívnej medicínskej praxe (Klinika Ayurveda),
 • založenie firmy v oblasti biotechnológie,
 • založenie firmy na výrobu biologicky rozložiteľných igelitových tašiek,
 • založenie firmy na výrobu biodízlu,
 • otvorenie výrobne automobilových komponentov,
 • založenie firmy na úpravu automobilov,
 • inštalácia bezpečnostných kamier,
 • poradenstvo v oblasti informačno-komunikačných technológií,
 • založenie kuriérskej služby,
 • založenie analytickej firmy,
 • založenie firmy zaoberajúcej sa odpadovým hospodárstvom a recykláciou.

Aby ste si uľahčili prvé kroky na ceste podnikania v Japonsku, vyhľadajte si partnera v podobe dobrej prekladateľskej agentúry

Vybrať si môžete aj z mnohých ďalších možností v oblasti informácií a technológie, energie, farmácie, maloobchodu, trhu s nehnuteľnosťami, agrikultúry, či výroby a predaja šperkov. Hlavné je, aby ste si dôkladne premysleli vaše možnosti a rozpočet a vyhľadali si ten najvhodnejší biznis pre vás.

Nezabudnite však ani na znalosť jazyka, ktorá vám môže v Japonsku niekedy veľmi chýbať. Jednoducho to môže vyriešiť spolupráca s dobrou a spoľahlivou prekladateľskou agentúrou, ktorá vám pomôže so všetkou dokumentáciou a bude vám oporou pri vašich prvých krokoch v Japonsku. Prekladateľské služby vám prídu vhod nielen pri zakladaní firmy, ale aj pri budovaní kontaktu s novými obchodnými partnermi, čo je podmienkou úspešného podnikania.

Ak potrebujete viac informácií, napíšte nám na info@kjtranslations.com alebo zavolajte na +421 904 401 598.